Az Európai Unió egy új kezdeményezésen dolgozik, amelynek célja, hogy még az idén további katonai támogatást nyújtson Ukrajnának – derül ki egy Bloomberg által megszerzett dokumentumból. Brüsszel akár 800 milliárd eurós forrást is megmozdíthat a kontinens biztonságának megerősítésére.
Az Európai Bizottság tervei szerint bevezetné a „Made in the EU” kvótákat és karbonkibocsátási termékcímkéket, hogy fellendítse a szenvedő uniós gyártóipart és elérje a klímavédelmi célokat. A Bizottság Tiszta Ipari Megállapodásának (Clean Industrial Plan) tervezetében foglalták össze, amelyet a Politico a február 26-i bemutatója előtt megszerzett. A dokumentum az Európai Unió stratégiáját vázolja fel, amely összekapcsolja a blokk klímavédelmi és iparrevitalizációs erőfeszítéseit.
Londoni pénzügyi elemzők számításai szerint a háború előtti éves ukrán hazai össztermék (GDP) több mint negyedébe kerülhet a következő évtized minden évében az ukrajnai háborús károk helyreállítása, ha a kedden kezdődött orosz-amerikai tárgyalásokon sikerül békemegállapodásra jutni.
A Reuters által megtekintett uniós dokumentumtervezet szerint az Európai Bizottság a kötelező gáztárolói rendelet célértékeinek meghatározásakor rugalmasabb határidőket vagy töltési szinteket fog kidolgozni az uniós országok számára, amit várhatóan a jövő héten tesz közzé. Ez kedvező hír, mivel úgy tűnik, hogy eredményt hozott a tagállami nyomás, miután az előző héten még elzárkózott Brüsszel a szabályok módosításától. A változtatás elsődleges célja a gáztőzsdén kialakult spekuláció mérséklése, amely az elmúlt időszakban jelentős hatást gyakorolt a földgáz árára.
Az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottsága megszavazta, hogy az EP is beszálljon az Európai Unió Bíróságán folyó perbe Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt. A politikai döntés már korábban megszületett, most az illetékes bizottság is rábólintott az ügyre - értesült a Népszava.
Az Európai Unió négy jegybanki vezetője közös levélben sürgette az Európai Bizottságot, hogy egyszerűsítse a kereskedelmi bankokra vonatkozó szabályozást. A spanyol, német, francia és olasz központi bankok vezetői szerint a jelenlegi komplex szabályrendszer hátrányba hozza az európai bankokat nemzetközi versenytársaikkal szemben - írta a Bloomberg.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Keith Kellog, az Egyesült Államok Ukrajnáért felelős megbízottja hétfőn találkozott volna, de a brüsszeli vezető inkább Párizsba utazott Emmanuel Macron mini EU-csúcsára. A Kelloggal megbeszélt találkozót így keddre halasztották, jelezve, hogy az Európai Unió nem így kíván tárgyalni Donald Trump elnök stábjával.
Az Európai Unió a következő hetekben lépéseket tehet az olyan élelmiszerek importjának korlátozására, amelyek előállítása nem felel meg az uniós előírásoknak. Az Európai Bizottság tervei szerint az új szabályok elsősorban azokat a mezőgazdasági termékeket érintenék, amelyek termesztéséhez az EU-ban tiltott növényvédő szereket használnak – írja a Financial Times.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek fokozódhatnak, miután Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke a héten Washingtonba utazik magas szintű tárgyalásokra – tudta meg a Politico.
Ma rendkívüli ülést tart az Európai Unió, melyen a fő téma Ukrajna további támogatása és egy hatékony békeszerződés összeállítása lesz. A Guardian információi szerint az EU-s vezetők egyeztetnek majd arról is, hogy Ukrajna automatikusan NATO-taggá válhasson, ha Oroszország ismét megtámadja, miután lezárul a mostani háború.
Az EU-tagállamok fiskális helyzete jelentős eltéréseket mutat, különösen az államadósság, a költségvetési egyenleg és a bankrendszer hazai államadósság-kitettsége („home bias”) tekintetében. Míg korábban az Európai Unió kifejezetten pártolta, hogy a tagállamok a hazai szereplőkre támaszkodjanak inkább az adósságfinanszírozásban, most egy friss bizottsági elemzésben árnyalták már álláspontjukat. Arra jutottak, hogy a magas belföldi kitettség (különösen ha a bankrendszer felé áll fenn) növeli a pénzügyi stabilitási kockázatokat, különösen egy esetleges fiskális vagy gazdasági sokk esetén a túlságosan nagy egymásrautaltság miatt, amire a Bizottság erősebb diverzifikálást ajánl a finanszírozásban.
Az Európai Bizottság 2027-től szigorította volna a forgalomba hozható fatüzelésű kályhák és fűtőtestek károsanyag-kibocsátási előírásait, de a környezet-, illetve egészségvédelmi megfontolásokon alapuló elképzelések kedvezőtlen politikai és szakmai fogadtatása miatt egyelőre elhalasztotta a tervezet nyilvános prezentálását az Euractiv értesülései szerint. Az iparág szerint az ökodizájn-szabályozás már eddig is a fatüzelésű kályhák technológiájának fejlődését eredményezte, csökkentve a károsanyag-kibocsátásukat is, de a szigorítás jelen formájában már kontraproduktív lenne.
Az Európai Bizottság javaslatot tesz a Stabilitási és Növekedési Paktum lazítására a védelmi beruházások érdekében – jelentette be Ursula von der Leyen a Müncheni Biztonsági Konferencián. Brüsszel szerint a jelenlegi geopolitikai helyzet indokolja, hogy a tagállamok nagyobb mozgásteret kapjanak védelmi kiadásaik növelésére, hasonlóan a Covid-válság idején alkalmazott rugalmas szabályokhoz. A Portfolio kérdésére azonban tisztázták, ez nem általános mentességet jelentene, hanem célzott könnyítést, amelyről az EU külön-külön döntene az egyes országok esetében. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pozitívan reagált hírre, de részleteket még nem osztott meg a magyar tervekről.
Az Európai Bizottság pénteki sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy megkezdődtek a technikai szintű egyeztetések Magyarországgal és Szlovákiával az ukrajnai gáztranzit jövőjéről, és ennek érdekében egy külön munkacsoportot is létrehoznak a régió energiabiztonságának biztosítására. A kezdeményezés a január 27-ei uniós nagyköveti ülés nyomán született, ahol a Bizottság vállalta, hogy bevonja a két országot a tárgyalásokba. Ennek eredményeként a magyar kormány elengedte a vétófenyegetést, és támogatását adta az Oroszországot érintő szankciók meghosszabbításához.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy aktiválná a vészhelyzeti záradékot, amely lehetővé tenné a tagállamok számára a védelmi kiadások jelentős növelését anélkül, hogy ez beleszámítana a költségvetési hiányba. Az intézkedés célja, hogy Európa megerősítse saját biztonságát, miközben közös védelmi projektekkel és magánbefektetésekkel ösztönözné a katonai fejlesztéseket.
Az Európai Unió hamarosan új tagállamokkal bővülhet, új kihívásokat és lehetőségeket hozva a tagállamoknak, köztük Magyarországnak is. A csatlakozni kívánó országok, mint Ukrajna és a Nyugat-Balkáni államok, gazdaságilag kevésbé fejlettek, ami jelentős hatással lehet az EU közös költségvetésére, különösen a közös agrárpolitikára és a kohéziós politikára. A tanulmányok szerint az új tagok felvétele akár 24%-kal csökkentheti a 2004-ben csatlakozott tagállamok, így Magyarország kohéziós kiutalásait is, ami az EU-n belüli gazdasági egyensúlyra is kihatással lehet. Az EU-nak új pénzügyi mechanizmusokat kell alkalmaznia, hogy támogassa a tagjelölt országokat. Ezen kihívások kezelése mellett a bővítés geopolitikai és stratégiai szempontokat is érint, amelyek az EU globális szerepvállalását is formálhatják.
Nekiment az amerikai elnök Zelenszkijnek, élesen reagáltak a piacok.
Idehaza a 4iG szolgáltatta a legnagyobb izgalmakat.
Nagyobb ellenőrzést akarnak gyakorolni.
A döntés jelentős hatással lehet az amerikai hadsereg nemzetközi szerepvállalására is.
Ilyen közel még sosem merészkedtek.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?
Nyomasztó kérdésre nincs válasz Ukrajnában.