Az autógyártók modellpalettájára 2025-től bevezetett szén-dioxid-kibocsátási határértékek átgondolására szólította fel az Európai Bizottságot Ola Kaellenius, a Mercedes-Benz vezérigazgatója, az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) új elnöke, mondván, hogy az elektromos autók eladása nem a kínálat, hanem a kereslet hiánya miatt csökken.
Az Európai Bizottság dömpingellenes vámokat vet ki a kínai eritritol édesítőszerre, hogy megvédje az uniós ipart a tisztességtelen versenytől. A vámok mértéke 34,4% és 233,3% között mozog, és visszamenőleg, 2023 júniusától lépnek életbe. Az intézkedés újabb fejlemény az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek sorában.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen idén megkapja az aacheni Nemzetközi Charlemange-díjat, amelyet az európai egység megteremtésében játszott kiemelkedő szerepéért ítélnek oda.
Az Európai Bizottság újabb lépést tett az Európai Unió gazdasági biztonságának megerősítése érdekében, amikor közzétett egy ajánlást az uniós tagállamok számára, amely szerint fel kell vizsgálniuk vállalataik harmadik országokba irányuló befektetéseit.
Az Országos Bírói Tanács érvénytelenítette a kormánnyal tavaly kötött, a bírói körökben komoly felháborodást okozó megállapodást, amely a bírói kar béremeléséért cserébe jelentős szervezeti átalakításokat írt elő. A döntés egy hónapok óta húzódó bizalmi válság lezárását jelentheti.
Magyarország jelentős eredményeket ért el az egyajánlatos közbeszerzések visszaszorításában, az uniós forrásokból finanszírozott projektek esetében az arány mindössze 3,1 százalék. Ugyanakkor a jogállamisági eljárás keretében befagyasztott támogatások felszabadításához még több területen szükség van további reformokra, amelyeket eddig az EU nem tartott kielégítőnek.
Az Európai Unió újabb, immár 16-ik szankciócsomagját tervezi bevezetni Oroszországgal szemben, amelynek középpontjában az orosz alumínium import betiltása és a cseppfolyósított földgáz (LNG) fokozatos kivonása áll. A terveket szimbolikusan az ukrajnai háború kitörésének harmadik évfordulóján tervezik elfogadni. A csomag részeként továbbá bővítenék a korlátozásokat az orosz árnyékflottára és bankokra, valamint magasabb vámokat vetnének ki mezőgazdasági termékeikre és a műtrágyára - írta meg a Bloomberg.
Az Európai Bizottság több javítást is kért a magyar kormány november elején kiküldött középtávú strukturális tervében. A Portfolio információi szerint a túlzott deficit eljárás kezelését bemutatni hivatott dokumentumról már szerdán megszülethet a megegyezés, és hamarosan megismerhetjük a kiigazítási és növekedési vállalásokat. Az elmúlt időszak egyeztetései után valószínűleg már szerdán kihirdethetik a döntésüket a kiigazítási és növekedési vállalásokról – tudta meg a Portfolio.
Az Európai Unió kilenc hónapos vizsgálata megerősítette, hogy Kína diszkriminatív gyakorlatot folytat a külföldi cégekkel szemben az orvostechnikai eszközök közbeszerzéseiben. Az EU jelentése alapján ez az egyenlőtlen helyzet akár szankciókhoz is vezethet, amelyek Kína európai közbeszerzési piacra való hozzáférését korlátozhatják – írja a Bloomberg.
Az Európai Unió 2025 január végén megszünteti a gázárplafont, amelyet 2022 decemberében vezettek be megawattóránkénti 180 eurós határig. Az intézkedés soha nem lépett életbe, mivel az energiaárak a háború kitörését kivetően jelentősen visszaestek. A most meghozott döntés különösen érzékeny időszakban született, tekintve az ukrán gáztranzit szerződés lejártát, az orosz LNG import tervezett uniós tilalmát és a hideg téli időjárás által okozott ellátási kockázatokat - írta meg a Reuters.
Az Európai Bizottság újraértékeli a technológiai óriások, köztük az Apple, a Meta és a Google elleni vizsgálatokat, éppen akkor, amikor az amerikai cégek Donald Trump megválasztott elnöktől kérnek beavatkozást az EU szerintük túlzottan szigorú fellépése ellen. Az átfogó felülvizsgálat az EU digitális piacokról szóló szabályozása (Digital Services Act, DSA) alapján indított ügyekre terjed ki, és akár a vizsgálatok terjedelmét is átalakíthatja. Mindez Trump elnöksége előtti utolsó napokban történik, amikor Brüsszel politikai iránymutatást vár az ügyek véglegesítéséhez – számolt be a Financial Times.
Az Európai Bizottságot egyre több kritika éri az uniós egységes piac szabályainak betartatásával kapcsolatban, ami a vállalatok szerint növeli költségeiket és akadályozza a gazdasági növekedést. Bár Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke prioritásként jelölte meg az egységes piac megerősítését, a tagállamok által bevezetett nemzeti szabályozások komoly fennakadásokat okoznak a szabad kereskedelemben és a termelési láncok működésében.
Az olasz ITA Airways felvásárlásával a Lufthansa jelentős nyereségnövekedésre számít az elkövetkező években. Erről a német légitársaság vezérigazgatója, Carsten Spohr egy interjúban beszélt a tervezett akvizíció várható pénzügyi hatásairól és a jövőbeli tervekről.
Csökken Európa üzleti helyszínként játszott vonzereje, gyengül a versenyképessége az Európai Bizottság jelentéstervezete szerint, amelyet előreláthatólag a jövő hét közepén mutatnak be.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke tizennégy projektcsoportot hozott létre, hogy hatékonyabbá tegye a stratégiai kezdeményezések és horizontális politikák kidolgozását és megvalósítását. A projektcsoportok célja a politikai irányítás és az együttműködés erősítése a különböző területek között.
Az Európai Bizottság vizsgálja Joe Biden elnöki rendeleteit és szankcióit, mivel tartanak attól, hogy Donald Trump visszatérve az elnöki posztra ezek közül sokat megszüntethet, ami súlyosan érintheti az EU érdekeit.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.